Fundacja TeenCrunch zaprosiła w tym roku specjalistów i specjalistki w obszarze AI i startupów by podzielili się swoją perspektywą wpływu sztucznej inteligencji na obszary ich ekspertyzy. Z siedmiu rozmów moderowanych między innymi przez dziennikarzy – Jarosława Srokę i Patrycjusza Wyżgę oraz praktyków, jak chodźby Robert Ługowski, wyłania się kilka wątków wspólnych, choć tematy paneli były dość rozległe.

Future Crunch 2024 już za nami

Co warto zapamiętać z rozmów prelegentów i prelegentek, między innymi Aleksandry Przegalińskiej (Akademia Leona Koźmiskiego), , Piotra Pełki (Giganci Programowania), Michała Kulesza (Rymarz Zdort Maruta), Dawid Kin (PKO BP), Krzysztof Wojewodzic (ESCOLA), Karolina Kornowska (Koalicja AI w Zdrowiu) czy Barbara Skardzińska (Top 25 Women Lawyers in Business by Forbes 2023)? Ważne jest edukowanie na temat AI i odczarowywanie popularnego przekonania, że sztuczna inteligencja zabierze nam pracę.

Istotna jest też edukacja przywódców, czy to na firmowym czy światowym szczeblu. Ważne jest postrzeganie sztucznej inteligencji jako narzędzia, które może być różnie używane, jak wszystkie inne – służyć ludziom czy wręcz przeciwnie – szkodzić im. Ważna jest ciekawość i otwartość na różne zastosowania AI oraz na to, że jeszcze o wielu dziś nie wiemy. Kluczowe jest stawianie człowieka w centrum tematów związanych z AI – w jakich sprawach może nas wesprzeć, wyręczyć czy doradzić; jak korzystać ze sztucznej inteligencji z poszanowaniem prawa i dobra osobistego ludzi; jak indywidualizować rozwiązania technologiczne.

Niemniej ważną część konferencji stanowiły prezentacje rozwiązań biznesowych uczestników IV edycji akceleracji TeenCrunch. Przez prawie pół roku młodzi ludzie ze szkół średnich i uczelni wyższych tworzyli swoje autorskie rozwiązania na problemy, które ich dotyczą bezpośrednio lub są dla nich istotne społecznie. Tak powstały:

  • ShareSquare czyli aplikacja łącząca ze sobą współlokatorów,

  • Croptelligent to zintegrowany system farm wertykalnych z asystentem AI,

  • Eduearn czyli aplikacja pozwalająca na większy aktywizm społeczny młodzieży szkolnej, który może przynieść im wymierne korzyści,

  • Applicationbuddy to asystent w pisaniu esejów na uczelnie amerykańskie lub IB,

  • Zarnij.to czyli połączenie sprzedaży niepotrzebnych rzeczy z przekazaniem pieniędzy na cele charytatywne,

  • SVC Systems to paszport ESG i automatyzacja przepływu danych ESG,

  • Just Rent czyli platforma marketplace agregująca oferty lokalnych i odległych wypożyczalni.

Prezentacja i samo rozwiązanie zaproponowane przez ShareSquare najbardziej zachwyciło 9-osobowe Jury i ich decyzją Klara Grochowska, Szymon Grochocki oraz Magdalena Sęktas i Kamil Winczakiewicz wygrali nagrodę pieniężną ufundowaną przez Partnera Rozwoju Przedsiębiorczości Fundacji – Akademię Leona Koźmińskiego.