mPay jako Krajowa Instytucja Płatnicza może udostępniać innym podmiotom swoje mechanizmy płatnicze. Jest to jedno z założeń strategii biznesowej spółki w zakresie B2B, która została ogłoszona we wrześniu zeszłego roku. Podpisanie listu intencyjnego z Universal Bankiem ma być dużym krokiem w realizacji założeń strategii. To jeden z największych podmiotów finansowych na ukraińskim rynku.

Współpraca fintechu mPay i ukraińskiego Universal Banku

Podstawowym założeniem współpracy między mPay, a Universal Bankiem jest realizacja szybkich przekazów na Ukrainę. Zadaniem mPay będzie stworzenie dla banku dedykowanego systemu przekazów pieniężnych, który będzie opierał się na prowadzeniu głównego rachunku, z którym będą powiązane rachunki techniczne – każde z indywidualnym numerem rachunku bankowego – które z kolei będą identyfikatorem klientów indywidualnych.

– Według danych z Urzędu ds. cudzoziemców, w Polsce mieszka ok. 1,5 mln ukraińskich uchodźców. 755 tys. czerpie dochody z pracy w Polsce, a jakąś ich część przekazuje swoim bliskim w Ukrainie. Do tej pory procedura przelewów międzynarodowych była skomplikowana dla tych ludzi. Dzięki współpracy z Universal Bankiem uprościmy ją na tyle, że będzie ograniczać się do wpłaty środków na odpowiednie konto – opowiada Andrzej Basiak, Prezes mPay.

Universal bank działa nieprzerwanie od 20 lat. Świadczy usługi zarówno dla biznesu jak i dla osób fizycznych. Na tą chwilę bank ma 8 mln klientów. Od 2010 roku bank należy do Grupy TAS, jednej z pierwszych grup biznesowych powstałych w Ukrainie. Universal Bank jest również właścicielem Monobanku, pierwszego ukraińskiego banku bez stacjonarnych oddziałów.

Warto przypomnieć, że na początku kwietnia mPay podpisał list intencyjny z innym ukraińskim bankiem – MTB Bank. Dotyczył on nowej emisji akcji mPay oraz współpracy biznesowej w zakresie dołączenia do międzynarodowego systemu płatniczego MTB Money, umożliwiającego dokonywanie transakcji międzynarodowych.