Przez ostatni rok nasz gość pracował w Kolumbii, gdzie pomagał Uberowi wprowadzać UberEats na Karaiby i do Ameryki Środkowej. W rozmowie skupiliśmy się przede wszystkim na rynku FinTech i inwestycjach w tym sektorze. Pochyliliśmy się także nad ważnym tematem rentowności spółek z branży.

Jak przyciągnąć inwestorów w branży FinTech?

– Myślę, że polski rynek FinTech jest jedną z trzech wschodzących gwiazd w Europie – razem z Estonią i Litwą. Ta ostatni pod względem wydanych licencji e-money ustępuje tylko Londynowi. W Polsce w roku 2019 mieliśmy 154 aktywne spółki fintech i inwestycje około 4,7 mln euro, z czego aż 4,2 mln EUR poszło na seed stage. W Polsce fintech różni się tym od innych miejsc, że często firmy z tego sektora są współpracownikami banków i stawiają na kolaborację, a nie na rywalizację. To jest dość spora różnica – mówi Błażej Leżeński, doradca Wealthon Fund.

– Firmy z branży consumer finance miały rekordowy II kwartał 2020 roku, jeśli chodzi o inwestycje – pomimo, że wiele z nich wciąż przynosi stratę w swoim modelu biznesowym. Pomimo trudności związanych z pandemią spółki z tego sektora wciąż przebiły globalny rekord z roku 2019. Na drugim miejscu znajdują się spółki działające w obszarze B2B, które także idą na rekord jeśli chodzi o inwestycje w 2020 roku. Szczególnie dużą popularnością cieszą się rozwiązania skierowane do małych i średnich przedsiębiorców – dodaje Błażej Leżeński.

Z Błażejem Leżeńskim rozmawiał Rafał Tomaszewski. Podcast jest dostępny między innymi na Spotfiy, Soundcloud oraz YouTube.

Pozostałe podcasty znajdziecie pod tym linkiem i w zakładce Fintek Extra.

Wersja audio:

Podcast na YT: